news-details

گزارش دوازدهمین کنگره علوم باغبانی ایران در دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان


دوازدهمین کنگره علوم باغبانی ایران در دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان برگزار شد. انجمن علوم باغبانی ایران با میزبانی این دانشگاه در سی‌امین سال تاسیس خود با برگزاری دوازدهمین کنگره علوم باغبانی ایران، میزبان جامعه علوم و مهندسی باغبانی کشور بود و با ارایه نتایج حاصل از پژوهش‌های نوین، علمی و کاربردی، پتانسیل‌های نهفته و شگرف علوم باغبانی را برای ایجاد کارآفرینی و اشتغال پایدار به معرض نمایش قرار داد. تعداد 570 مقاله‌ در هشت محور:

·         گیاه‌افزایی و تولید محصولات باغبانی؛

·         به نژادی، کشت بافت و زیست فناوری؛

·         فیزیولوژی و فناوری پس از برداشت؛

·         تنش‌های زیستی و غیرزیستی؛

·         کشت‌های بدون خاک و تولیدات گلخانه‌ای؛

·         کاشت و فرآوری گیاهان دارویی؛

·         گیاهان زینتی، فضای سبز و طراحی منظر؛

·         تغذیه و آبیاری گیاهان

به دبیرخانه دوازدهمین کنگره علوم باغبانی ایران رسید، که در نهایت پس از داوری تعداد 90 مقاله به صورت ارائه شفاهی و 430 مقاله به صورت ارائه پوستر پذیرفته شد. تعداد 22 سخنرانی کلیدی از دانشمندان ارزشمند داخلی و خارجی در کنار 2 میزگرد تخصصی در ارتباط با صنعت گلخانه و مدیریت تنش‌های محیطی، توجه علاقمندان، دانشجویان و تولیدکنندگان محصولات باغبانی را به خود جلب نمود.

مراسم افتتاحیه با حضور مجازی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ استاندار استان کرمان؛ رئیس انجمن علوم باغبانی ایران و حضور فیزیکی مسئولان دانشگاه و برگزارکنندگان دوازدهمین کنگره در تالار خیام برگزار شد. دکتر علی زینی وند استاندار کرمان در مراسم افتتاحیه اشاره کرد که: ما به لحاظ تولید مقالات علمی در دنیا حرف برای گفتن داریم اما اگر بپرسند این مقالات علمی چقدر بر زندگی مردم اثر گذاشتند پاسخ شایسته ای در شأن دانشگاه نداریم. ایشان ادامه داد: لازم است دانشگاه‌ها در حوزه های عملیاتی و راهگشایی مشکلات مردم وارد بشوند و این اتفاق مهمی است که هدف‌گذاری آن باید در این کنگره صورت بگیرد. سپس دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سخنرانی خود ضمن تشکر از رئیس دانشگاه و عرض خداقوت به دست‌اندرکاران این کنگره گفت: گل سرسبد باغبانی ایران دکتر غلامی وزیر سابق علوم است که از زحمات ایشان قدردانی می‌کنم. وی افزود: مقالات منتشر شده از دانشمندان ایرانی در مجلات بین المللی نشان می‌دهد دانشمندان حوزه باغبانی توزیع مستندات علمی قابل قبول و قابل تحسینی داشتند. ایشان در ادامه گفت: مشارکت خوب و دیپلماسی علمی دانشمندان ایران با دنیا جای تقدیر دارد و در این دوره از مدیریت آموزش عالی نیز دیپلماسی علمی سرلوحه کار قرار دارد تا زمینه لازم برای فعالیت تحقیقاتی با کشورهای دنیا ایجاد شود. در دیپلماسی علمی صرفاً کشورهای پیشرفته مدنظر ما نیست، ما نمی توانیم نسبت به ۶۳۰ میلیون جمعیت در کشورهای همسایه بی‌تفاوت باشیم. وزیر علوم ادامه داد: رشته علوم باغبانی از طریق تولیدات غذایی زمینه سلامت جسمی و با پرورش درختان و گل‌ها در فضاهای سبز جامعه سلامتی روانی و روحی مردم را تأمین می‌کند و به همین دلیل این رشته از اهمیت بالایی برخوردار است و باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. در ادامه برنامه‌ها دکتر کاظم ارزانی رئیس انجمن علوم باغبانی ایران در سخنانی به تعداد مقالات چاپ شده در حوزه علوم باغبانی اشاره کرد و گفت: کنگره دوازدهم هم‌زمان با بیماری کرونا و همچنین هم‌زمان با تغییر دولت و کابینه شد که شرایط ویژه ای را برای این کنگره رقم زد. وی در مورد تغییر اقلیم در برخی مناطق صحبت کرد و گفت: باید در این زمینه تحقیقات علمی بیشتری انجام شود و یکی دیگر از نکاتی که باید روی آن برنامه‌ریزی شود عدم پیوستگی تولیدات کشاورزی و برنامه‌ریزی در زمینه تولید در مناطق مختلف است.

پس از مراسم افتتاحیه، سخنرانان کلیدی روز اول و همچنین سخنرانان داخلی و خارجی کلیدی در روزهای دیگر کنگره سخنرانی‌های خود را ارایه نمودند که عناوین سخنرانی آن‌ها به شرح زیر است.

·         دکتر ذبیح‌الله زمانی: تغییر اقلیم و تولید محصولات باغبانی- مسئله آب.

·         دکتر سید حسین میردهقان: نگاهی به نقش دانشگاه‌ها در ایجاد ارتباط موثر با جامعه و صنعت.

·         مهندس کوروش اسد‌سنگابی: مدیریت فناوری در صنعت باغبانی، از ایده تا عمل.

·         Dr. Esmaeil Fallahi: Research on Fruit Physiology in Early 21stCentury for Efficient Use of Natural Resources, with Its Potentials and Challenge.

·         Dr. Lu Zhan: Changes in the carbohydrate and hormonal status in pecan flowers under cold stress.

·         Dr. Mercè Rovira: Nuts in the world, a general overview. The case of Hazelnut.

·         Dr. Louis Ferguson: Current problems and potential of the California pistachio industry.

·         Dr. Leo Marcelis: Vertical farming: a revolution in plant production?

این کنگره از 14 لغایت 17 شهریور 1400 به مدت 4 روز ادامه داشت و در مراسم اختتامیه دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به عنوان میزبان سیزدهمین کنگره علوم باغبانی ایران معرفی گردید. دکتر محمدحسین شمشیری دبیر دوازدهمین کنگره علوم باغبانی ایران در مراسم اختتامیه ضمن ارائه گزارش خود از این کنگره گفت: هیچ راهی به جز کشاورزی علمی نداریم و متأسفانه شکافی بین کشاورزی و تحقیقات در کشور ما وجود دارد. دکتر شمشیری اظهار کرد: هیچ راهی به جز کشاورزی علمی نداریم و شعار همایش را نیز باغبانی علمی، توسعه پایدار انتخاب کردیم. وی با تاکید بر اینکه امروزه دیگر کشاورزی علم محور مطرح است، افزود: شکافی بین کشاورزی و تحقیقات در کشور ما وجود دارد. در کشورهای پیشرفته این شکاف پر شده و با تحقیقات کاربردی و اهمیت دادن به شرکت های دانش بنیان می توان شکاف بین تحقیقات و کشاورزی را پر کرد و اگر این شرکت‌های مشاوره‌ای رشد کنند هم کشاورز از آن سود خواهد برد و هم باعث ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان کشاورزی خواهیم بود. وی با بیان اینکه در طول برگزاری این کنگره دو میزگرد برگزار شده، افزود: یک میزگرد را با نام (چالش های صنعت گلخانه) و میزگرد دیگر با نام (تاثیر گلخانه بر صنعت باغبانی) ارائه شد که بازخورد خوبی داشت و سعی کردیم میزگردها تلفیقی از تجربه افراد و کارهای علمی کارشناسان باشد. ایشان همچنین با اشاره به برگزاری نمایشگاه جانبی در این کنگره و با بیان اینکه برای نخستین بار بود که تجربه برگزاری نمایشگاه مجازی علوم باغبانی را با ۲۸ غرفه از شرکت های فعال در زمینه کشاورزی داشتیم، گفت: در سه روز برگزاری این نمایشگاه مجازی، خوشبختانه استقبال از آن بسیار خوب بوده به نحوی که تاکنون ۲۵۰۰ بازدیدکننده داشته است.

دکتر کاظم ارزانی رئیس انجمن علوم باغبانی ایران در مراسم اختتامیه ضمن تشکر از دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان به دلیل میزبانی شایسته این کنگره گفت: امیدوارم شرکت کنندگان بهره کافی را از این کنگره برده باشند و محتوای میزگردها بتواند مورد استفاده کشاورزان قرار بگیرد. همچنین در مراسم اختتامیه از پیشکسوتان و فعالان بخش باغبانی تقدیر به عمل آمد.

لازم به ذکر است که اگرچه این کنگره برای اولین بار به صورت کاملا مجازی برگزار شد، ولی استفاده از زیرساختارهای مناسب و هماهنگی بین‌المللی انجام شده، نشان داد که برگزاری مجازی کنگره‌ها نیز می‌تواند نقش قابل‌توجه خود را به دنبال داشته باشد و بستر مناسبی را برای اعضای هیات علمی، دانشجویان، کارشناسان و پژوهش‌گران سازمان‌های اجرایی و دیگر فعالان صنعت باغبانی فراهم آورد تا با ارائه ایده‌ها و دستاوردهای نوین، مسیر روشنی در برابر دیدگان باغداران، تولیدکنندگان و سیاست‌گذاری مسئولین پدیدار نمایند. برگزاری این کنگره با حمایت‌های همه جانبه دانشگاه ولی عصر(عج)، انجمن علوم باغبانی ایران و حامیان مختلف برگزاری کنگره به ویژه معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی و مجتمع مس سرچشمه رفسنجان میسر گردید.