انجمن علوم باغبانی ایران- اخبار سمینارها و کنفرانس‌ها
همایش ها

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها

سمپوزیوم میوه های ریز در دانشگاه بوعلی در 24-25 شهریور 1395  با ارائه مقالات علمی کلیدی و  پوستر برگزار گردید. در مراسم افتتاحییه پس از سخنرانی رئیس دانشگاه و رئیس انجمن علوم باغبانی ایران از جناب آقای دکتر عنایت تفضلی استاد تمام دانشگاه شیراز به پاس خدمات علمی ارزشمند  در بیش از 40 سال  قدردانی شد. در روز اختتامیه قطعنامه سمپوزیوم قرائت شد.

زندگینامه آقای دکتر عنایت ا. تفضلی

زندگی نامه دکتر عنایت اله تفضلی

اینجانب عنایت اله تفضلی متولد سال 1319 در شهرستان لار استان فارس تحصیلات ابتدایی را در دبستان باقری شیراز در سال 1331 به پایان رسانده و برای طی دوره متوسطه در دبیرستان ابوذر (شاهپور سابق) شیراز ثبت نام نمودم و در سال 1337 موفق به اخذ دیپلم شدم.

تحصیلات دانشگاهی را با پذیرفته شدن در رشته مهندسی کشاورزی در دانشگاه شیراز آغاز کرده و در سال 1340 از دانشگاه مذکور دانشنامه مهندسی کشاورزی را دریافت نمودم. و جهت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر به کشور آمریکا عزیمت نموده و دوره فوق لیسانس رشته باغبانی را در سال 1343 در دانشگاه کالیفرنیا سپری نموده و همان سال به کشور خود ایران بازگشتم و فعالیت علمی و پژوهشی خود را بعنوان عضو هیآت علمی با مرتبه مربی در بخش باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز آغاز نمودم.

در سال 1351 با استفاده از بورس وزارت علوم و شورای فرهنگی بریتانیا برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا به کشور انگلستان سفر نموده و دوره دکترای فیزیولوژی گیاهی را در دانشگاه ردینگ انگلیس به اتمام رسانده و دانشنامه دکترای خود را در سال 1354 از دانشگاه مذکور اخذ نمودم. در بازگشت مجدد به کشور با مرتبه استادیاری به فعالیت های علمی و آموزشی خود ادامه داده، در سال 1355 به مرتبه دانشیاری ارتقاء یافته و با کسب امتیازهای لازم در سال 1371 به مقام استادی دانشکده کشاورزی نائل آمدم و  از سال 1385  به عنوان استاد تمام پایه 29 باز نشسته شدم. در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترای رشته باغبانی به تدریس و راهنمایی پایان نامه ها مشعول بوده ام. تاکنون بیش از 40دانشجوی ارشد و 10دانشجوی دکتری به راهنمایی اینجانب فارغ التحصیل شده اند و دو دانشجوی دکتری و 2 دانشجوی ارشد نیز در حال حاضر مشغول انجام رساله های خود زیر نظر اینجانب می باشند. علاوه بر این از دانشگاه های میشیگان آمریکا و مونیخ آلمان، مدرک تخصص در زبان های انگلیسی و آلمانی را نیز اخذ نموده ام.

اینجانب در کمیته های مختلف از جمله کمیته تحصیلات تکمیلی و پژوهش عضویت داشته، به مدت 2 سال معاونت پژوهشی دانشکده و  8 سال ریاست بخش را بعهده داشته ام.

به قلم اینجانب تا کنون دو کتاب با مشخصات زیر به چاپ رسیده است:

- اصول باغبانی، دکتر تفضلی و همکاران، انتشارات مرکز نشر دانشگاه شیراز، سال 1364 (که تاکنون 16 مرتبه تجدید چاپ شده است).

- انگور، دکتر تفضلی و همکاران، انتشارات مرکز نشر دانشگاه شیراز، سال 1370.

و بیش از 100 مقاله در مجلات بین المللی و مجلات فارسی به چاپ رسیده که اغلب آنها ISI می باشد ( لیست به پیوست مراجعه شود).

 اینجانب عضو فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و هم چنین عضو آکادمی علوم آمریکا
می باشم. تاکنون دو مرتبه به سفرهای مطالعاتی رفته و در دانشگاه های فلوریدا و آلاباما به تحقیق و تدریس پرداخته ام.

در زمینه کارآفرینی اینجانب راهنمایی بی چشم داشت چند پروژه تولید محصولات گلخانه ای در کیش، شهرک صدرا و بیدزرد در زمینه تولید محصولات خارج از فصل توت فرنگی، موز و
صیفی جات و گلهای زینتی را بعهده داشته ام.

تلفن همراه: 09171135333     پست الکترونیکی: etafazoli@yahoo.com

قطعنامه اولین سمپوزیوم میوه های ریز

سپاس خداوند منان را که توفیق داد اولین سمپوزیوم ملی میوه­های ریز که به میزبانی دانشگاه بوعلی سینا برگزار گردید به بحث و تبادل یافته­های علمی پژوهشگران کشورمان بپردازیم و لازم می­دانیم از تلاش­های گروه علوم باغبانی دانشگاه بوعلی سینا، دبیران محترم علمی و اجرایی سمپوزیوم، ریاست محترم دانشگاه بوعلی سینا و انجمن علوم باغبانی ایران قدردانی نماییم.

اکنون در مرحله پایانی این نشست علمی موراد زیر به­عنوان قطعنامه سمپوزیوم اعلام می­گردد:

  1. باتوجه به اثرات مخرب تنش­های محیطی به­ویژه خشکی، شوری، سرما و گرما بر محصولات باغبانی تاکید می­شود که مجموعه راهکارهای مدیریتی و مطالعاتی به­عنوان اولویت های مراکز علمی، پژوهشی و اجرایی قرار گیرد.
  2. استفاده از فناوری تولیدات گلخانه­ای به­عنوان یکی از مهمترین راهکارهای مقابله با تنش­ها توصیه می­شود. برای تحقق این هدف تربیت متخصصین کارآمد برای مدیریت صحیح گلخانه و ساخت سازه­های مناسب مناطق مختلف ضروری است.
  3. برای تحول کمی و کیفی در تولید و برندسازی محصولات باغبانی به ویژه میوه­های ریز ایجاد تشکل­های صنفی بین تولیدکنندگان، صنایع پس از برداشت و فرآوری و عرضه­کنندگان تاکید می­شود که یکی از مزایای آن کوتاه کردن دست سوداگران اقتصادی می­باشد.
  4. باتوجه به نقش گسترده محصولات باغبانی در توسعه و تامین سلامت جامعه، تولید و عرضه فرآورده­های سالم و عاری از هرگونه آلودگی انتظار همه مردم می­باشد. بنابراین نقش متخصصین باغبانی و دستگاه­های نظارتی در هدایت صحیح تولیدکنندگان توصیه می­شود.
  5. جهت جلوگیری از تشویش اذهان عمومی در انتشار اخبار ناصحیح یا سوء­استفاده برخی تولیدکنندگان، نقش اساتید و پژوهشگران در روشنگری جامعه مورد تاکید است.
  6. انتقال فناوری و خلاقیت به بخش تولید یکی از نکات اساسی در ارتقا کمی و کیفی تولید می­باشد. برای تحقق هرچه بهتر این اصل تجمیع اراضی کوچک و تبدیل آنها به اراضی بزرگ و صنعتی توصیه می­شود.
  7. برای رعایت کامل استانداردهای محصولات میوه­های ریز در عرضه به بازارهای داخلی و خارجی، به کار گیری شیوه­های مناسب رهگیری محصولات از هر نظر ضروری می­باشد.
  8. بخش عمده­ای ازتولیدات باغبانی به لحاظ عدم رعایت اصول پس از برداشت و فرآوری از چرخه مصرف خارج می­گردد. بنابراین ضروری است صنایع فرآوری پس از برداشت و بسته­بندی مورد توجه جدی قرار گیرد.
  9. مشارکت بخش خصوصی در نشست­های علمی برای انتقال یافته­های علمی و نوآوری موثر می­باشد. انتقال مسایل و مشکلات بخش خصوصی را به جامعه علمی هموار می­سازد.

جلسه مجمع عمومی انجمن علوم باغبانی   در دانشگاه بوعلی سینا 

همزمان با سمپوزیوم میوه های  ریز  ساعت 18 روز 24 شهریورماه 1395

در این جلسه گزارشی از عملکرد انجمن توسط هیات مدیره ارائه می شود سپس برنامه انجمن برای تبادل نظر و تصویب مطرح خواهد شد.

►گزارش برگزاری سمپوزیوم بین المللی ذخائر ژنتیکی گیاهی در دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز:

همایش بین المللی نقش ذخایر ژنتیکی گیاهی در احیای زمین ها و محیط زیست آسیب دیده از فعالیت های انسانی و طبیعی 27 تا 31 اردیبهشت با حضور استادان، دانشجویان، محققان، کارشناسان و مسئولان اجرایی بخش های کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست و فضای سبز از ایران و 10 کشور خارجی در دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز برگزار شد. این همایش بین المللی به مدت 5 روز و به زبان انگلیسی، با مشارکت دانشگاه شیراز و انجمن بین المللی علوم باغبانی (ISHS) و همکاری انجمن علوم باغبانی ایران و فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

در این همایش بین المللی، مدال های انجمن بین المللی علوم باغبانی (ISHS) به دکتر مرتضی خوشخوی و دکتر علی قرقانی، اعضای هیات علمی دانشگاه شیراز اهدا گردید. این مدال ها را دکتر دامیانو آوانزاتو رئیس کمیسیون ذخایر ژنتیکی گیاهی انجمن بین المللی علوم باغبانی (ISHS)  و دکتر اسماعیل فلاحی ازدانشگاه آیداهو آمریکا به دو استاد بخش علوم باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز اهدا کردند.  به گفته رئیس کمیسیون ذخایر ژنتیکی گیاهی انجمن بین المللی علوم باغبانی، این مدال ها با توجه به تلاش های برجسته دکتر مرتضی خوشخوی و دکتر علی قرقانی برای حفظ ذخایر ژنتیکی گیاهی در ایران به آنها اهدا شد. 

دکتر مرتضی خوشخوی دبیر علمی این همایش، استاد دانشگاه شیراز و دارای مدرک دکتری در رشته علوم باغبانی گرایش گلکاری و گیاهان زینتی است.  وی، سابقه انتخاب به عنوان استاد نمونه دانشگاه شیراز و مولف برگزیده دانشگاه تهران، عضویت در انجمن علوم باغبانی ایران، سردبیری مجله تحقیقات کشاورزی ایران، مجله علوم وفنون باغبانی ایران، عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و رئیس شاخه علوم باغبانی فرهنگستان علوم را در کارنامه دارد.

دکترعلی قرقانی دبیر اجرایی این همایش، استادیار دانشگاه شیراز و دارای مدرک دکتری در رشته علوم باغبانی گرایش فیزیولوژی و اصلاح درختان میوه است وی نیز سابقه انتخاب به عنوان استاد نمونه دانشگاه شیراز و دانشجوی کارآفرین نمونه کشوری در بخش کشاورزی را در کارنامه خود دارد و فعالیت های گسترده علمی و پژوهشی در زمینه ارزیابی، حفاظت و بهره برداری از ذخایر ژنتیکی گیاهی داشته است.

دبیر اجرایی همایش بین المللی نقش ذخایر ژنتیکی گیاهی در احیای زمین ها و محیط زیست آسیب دیده از فعالیت های انسانی و طبیعی در سخنانی گفت: این همایش بین المللی با هدف بهره گیری از تجارب پژوهشگران بین المللی و ملی برای احیا و بهره برداری بهینه از ذخایر ژنتیکی گیاهی برای رفع مشکلات فرارو برگزار می شود.

دکتر علی قرقانی افزود: بسیاری از محورهای اصلی این همایش بر مبنای مشکلات کنونی کشور و به ویژه استان فارس از جمله تغییرات اقلیمی، خشکسالی، کاهش منابع آبی، خشک شدن تالاب ها، شور شدن خاک و آب، بیابانزایی و ریزگردها تنظیم شده است. وی اظهار کرد: فناوری های پیشرفته در شناسایی، حفاظت، نگهداری و بهره برداری از ذخایر ژنتیکی گیاهی، نقش تنوع زیستی گیاهی در امنیت غذایی و تغذیه، نمونه های ذخایر ژنتیکی گیاهی برای مقابله با تغییرات اقلیمی، نقش ذخایر ژنتیکی گیاهی در مدیریت بهتر خاک های خشک، شور، غیر حاصلخیز و بهره برداری از آب های نامتعارف، ذخایر ژنتیکی گیاهی مناسب برای احیای خاک های تخریب شده ناشی از فرسایش، آلودگی عملیات کشاورزی نادرست و احیا و نگهداری ذخایر ژنتیکی جنگلی و مرتعی تخریب شده به وسیله فعالیت های انسانی و طبیعی  از جمله محورهای اصلی این همایش بین المللی است.

دبیر اجرایی این همایش بین المللی ادامه داد: افزون بر 100 مقاله دریافت شد که پس از داوری در کمیته علمی که متشکل از 30 نفر از استادان و محققان برجسته ملی و بین المللی بود، 95 مقاله برای ارائه در همایش انتخاب شد. به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه شیراز، استادانی از دانشگاه های ایران، آلمان، فرانسه، ایتالیا، آمریکا، آرژانتین، بلغارستان، چین، بوسنی و هرزگوین، جمهوری آذربایجان، یونان، گرجستان و ترکیه در کمیته علمی این همایش بین المللی عضویت داشته اند. در مدت برگزاری این همایش، پنج مقاله به صورت سخنرانی کلیدی، 33 مقاله به صورت سخنرانی و 60 مقاله در قالب پوستر ارائه شد.

پروفسوراسماعیل فلاحی از دانشگاه آیداهوآمریکا، دکتر دامیانو آوانزاتو رئیس کمیسیون ذخایر ژنتیکی گیاهی انجمن بین المللی علوم باغبانی (ISHS) از کشور ایتالیا، پروفسور لامیس چالاک از دانشگاه لبنان و مشاور پروژه های مطالعه و حفاظت ذخایر ژنتیکی گیاهی فائو ، دکتر سرجیو ماپلی از موسسه بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی شورای تحقیقات ملی ایتالیا، دکترجواد مظفری مدیرکل روابط بین الملل سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی ایران و رئیس بانک ژن گیاهی کشورمان ، از سخنرانان کلیدی  این همایش بین المللی بودند.

دبیر علمی همایش بین المللی نقش ذخایر ژنتیکی گیاهی در احیای زمین ها و محیط زیست آسیب دیده از فعالیت های انسانی و طبیعی هم بیان داشت: در سراسرجهان با مشکل گرم شدن زمین و آسیب های انسان بر طبیعت مواجه هستیم که باید با بهره گیری از ذخایر ژنتیک گیاهی بر مشکلات فراروی بشر فائق آمد.

دکتر مرتضی خوشخوی افزود: گیاهان زیادی در طبیعت وجود دارند که از ژن های مقاوم در برابر خشکسالی و بیماری برخوردار هستند و از بین رفتن آنها آسیب بزرگی است.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: کشورهای در حال توسعه دارای منابع غنی و ارزشمند ژنتیک گیاهی هستند که کشورهای پیشرفته با درک اهمیت این منابع، از آنها در تولید داروها و امور تجاری بهره می گیرند از این رو باید به فکر ذخایر ژنتیک گیاهی کشور باشیم و از نابودی آنها جلوگیری کنیم.

دبیر علمی همایش ادامه داد: به عنوان نمونه، شاید یک رقم از گل رُز در قیاس با سایر ارقام این گل زیبا نباشد اما ممکن است ژن مقاوم در برابر خشکی و آفت ها را در خود نهفته داشته باشد که باید این گونه ذخایر ژنتیک شناسایی و به رُزهای زیبا انتقال داد تا شاهد دوام بیشتر آنها باشیم.

دکترخوشخوی گفت: این موضوع در مورد میوه ها و محصولات زراعی نیز صادق است و باید ارقامی از محصولات باغی و زراعی که در برابر خشکی و آفت ها مقاوم هستند در بانک و مجموعه ای از ژن های گیاهی نگهداری شوند.

این استاد دانشگاه شیراز تصریح کرد: جلوگیری از چرای بی رویه در مراتع نیز از راهکارهایی است که برای حفظ ذخایر ژنتیک گیاهی باید آن را در دستور کار قرار داد.

شایان توجه است برگزاری میزگرد تخصصی در مورد طرح کلان ملی ذخایر ژنتیکی گیاهی ایران و بازدید علمی از دریاچه مهارلو، باغ های پسته شهرستان سروستان، منطقه حفاظت شده میانجنگل فسا و باغ های انجیر شهرستان استهبان از برنامه های جانبی "همایش بین المللی نقش ذخایر ژنتیکی گیاهی در احیای زمین ها و محیط زیست آسیب دیده از فعالیت های انسانی و طبیعی" بود.

► اولین کنفرانس بین المللی و دهمین کنگره علوم باغبانی ایران در دانشگاه تربیت مدرس 13-16شهریور ماه 1396 توسط انجمن علوم باغبانی ایران (iIRSHS)، انجمن بین المللی علوم باغبانی (ISHS)، گروه علوم باغبانی دانشگاه تربیت مدرس، معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی برگزار خواهد شد.  http://www.ishs.org/symposium/643

► اولین سمپوزیم ملی میوه های ریز با همکاری انجمن علوم باغبانی ایران و دانشگاه بوعی سینا در تاریخ 24 و 25 شهریور ماه 1395  برگزار می گردد.

http://www.conferenceyab.ir/10855/conferences/engineering/agriculture-environmental/first-national-symposium-on-small-fruits

► سومین کنفرانس بین المللی انگور و کشمش توسط انجمن علوم باغبانی ایران و دانشگاه ملایر در 7-8 مهرماه 95 در دانشگاه ملایر برگزار می گردد.

http://conf.isc.gov.ir/akch95

نشانی مطلب در وبگاه انجمن علوم باغبانی ایران:
http://irshs.ir/find.php?item=1.62.13.fa
برگشت به اصل مطلب