انجمن علوم باغبانی ایران- اخبار سمینارها و کنفرانس‌ها
زندگینامه آقای دکتر تفضلی استاد ممتاز علوم باغبانی

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها

زندگینامه آقای دکتر عنایت ا. تفضلی

زندگی نامه دکتر عنایت اله تفضلی

اینجانب عنایت اله تفضلی متولد سال 1319 در شهرستان لار استان فارس تحصیلات ابتدایی را در دبستان باقری شیراز در سال 1331 به پایان رسانده و برای طی دوره متوسطه در دبیرستان ابوذر (شاهپور سابق) شیراز ثبت نام نمودم و در سال 1337 موفق به اخذ دیپلم شدم.

تحصیلات دانشگاهی را با پذیرفته شدن در رشته مهندسی کشاورزی در دانشگاه شیراز آغاز کرده و در سال 1340 از دانشگاه مذکور دانشنامه مهندسی کشاورزی را دریافت نمودم. و جهت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر به کشور آمریکا عزیمت نموده و دوره فوق لیسانس رشته باغبانی را در سال 1343 در دانشگاه کالیفرنیا سپری نموده و همان سال به کشور خود ایران بازگشتم و فعالیت علمی و پژوهشی خود را بعنوان عضو هیآت علمی با مرتبه مربی در بخش باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز آغاز نمودم.

در سال 1351 با استفاده از بورس وزارت علوم و شورای فرهنگی بریتانیا برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا به کشور انگلستان سفر نموده و دوره دکترای فیزیولوژی گیاهی را در دانشگاه ردینگ انگلیس به اتمام رسانده و دانشنامه دکترای خود را در سال 1354 از دانشگاه مذکور اخذ نمودم. در بازگشت مجدد به کشور با مرتبه استادیاری به فعالیت های علمی و آموزشی خود ادامه داده، در سال 1355 به مرتبه دانشیاری ارتقاء یافته و با کسب امتیازهای لازم در سال 1371 به مقام استادی دانشکده کشاورزی نائل آمدم و  از سال 1385  به عنوان استاد تمام پایه 29 باز نشسته شدم. در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترای رشته باغبانی به تدریس و راهنمایی پایان نامه ها مشعول بوده ام. تاکنون بیش از 40دانشجوی ارشد و 10دانشجوی دکتری به راهنمایی اینجانب فارغ التحصیل شده اند و دو دانشجوی دکتری و 2 دانشجوی ارشد نیز در حال حاضر مشغول انجام رساله های خود زیر نظر اینجانب می باشند. علاوه بر این از دانشگاه های میشیگان آمریکا و مونیخ آلمان، مدرک تخصص در زبان های انگلیسی و آلمانی را نیز اخذ نموده ام.

اینجانب در کمیته های مختلف از جمله کمیته تحصیلات تکمیلی و پژوهش عضویت داشته، به مدت 2 سال معاونت پژوهشی دانشکده و  8 سال ریاست بخش را بعهده داشته ام.

به قلم اینجانب تا کنون دو کتاب با مشخصات زیر به چاپ رسیده است:

- اصول باغبانی، دکتر تفضلی و همکاران، انتشارات مرکز نشر دانشگاه شیراز، سال 1364 (که تاکنون 16 مرتبه تجدید چاپ شده است).

- انگور، دکتر تفضلی و همکاران، انتشارات مرکز نشر دانشگاه شیراز، سال 1370.

و بیش از 100 مقاله در مجلات بین المللی و مجلات فارسی به چاپ رسیده که اغلب آنها ISI می باشد ( لیست به پیوست مراجعه شود).

 اینجانب عضو فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و هم چنین عضو آکادمی علوم آمریکا
می باشم. تاکنون دو مرتبه به سفرهای مطالعاتی رفته و در دانشگاه های فلوریدا و آلاباما به تحقیق و تدریس پرداخته ام.

در زمینه کارآفرینی اینجانب راهنمایی بی چشم داشت چند پروژه تولید محصولات گلخانه ای در کیش، شهرک صدرا و بیدزرد در زمینه تولید محصولات خارج از فصل توت فرنگی، موز و
صیفی جات و گلهای زینتی را بعهده داشته ام.

تلفن همراه: 09171135333     پست الکترونیکی: etafazoli@yahoo.com

نشانی مطلب در وبگاه انجمن علوم باغبانی ایران:
http://irshs.ir/find.php?item=1.62.54.fa
برگشت به اصل مطلب